Kaip išsirinkti mikrofoną?

akg line

Ieškant naujo mikrofono, tenka susidurti su daugybe skirtingų kainų, prekinių ženklų ir specifikacijų. Ne profesionalui, iš pradžių, viskas gali pasirodyti šiek tiek painu, todėl aprašome pagrindinius žingsnius, padėsiančius išsirinkti geriausiai jūsų poreikius atitinkantį mikrofoną.

Kam naudosite savo naują mikrofoną?

Svarbiausia yra žinoti, kam naudosite mikrofoną: įrašinėjimui studijoje, vokalui, instrumento įgarsinimui ar kitkam. Siekiant maksimalios kokybės, taisyklė „vienas – visiems gyvenimo atvejams“ negalioja. Tad įsigijus vokalinį mikrofoną, kokybiškai įgarsinti instrumento greičiausiai nepavyks.

Dinaminiai mikrofonai pirmiausiai skirti stipriam balsui, gitaroms įgarsintoms su „kubu“ ar būgnams. Kondensatoriniai mikrofonai suteikia natūralesnį, detalesnį garsą, tad juos reikėtų rinktis subtilaus, švelnaus balso, būgnų overhead‘ų, styginių ir žalvario (brass) instrumentų įgarsinimui.

Įrašų studijose ypač didelis dėmesys yra skiriamas natūraliam garsui, todėl čia labiau tinkami yra kondensatoriniai mikrofonai. Jei jau pasirinkote kondensatorinį mikrofoną, turėtumėte žinoti, jog jam reikalingas maitinimas. Jūsų mikšerinis pultas turi tūrėti ‘Phantom‘ maitinimą. Kitu atveju turėtumėte rinktis kondensatorinį mikrofoną naudojantį baterijas.

Kokioje aplinkoje mikrofonas bus naudojamas?

Mikrofoną naudosite scenoje, konferencijų salėje ar įrašų studijoje? Mikrofono naudojimo aplinka tiesiogiai susijusi su mikrofono kryptingumo charakteristika. Įvairiakrypčiai mikrofonai užtikrina labiausiai natūralų garsą. Tačiau jie ir labiausiai jautrūs aidui. Jie tinkamiausi įrašinėjimui ar prezentacijoms, kur naudojamos mažos garso sistemos.

Scenoje su galinga garso aparatūra ir monitoringo sistema įvairiakrypčiai mikrofonai visiškai nėra tinkami. Čia naudojami kardioidiniai ar superkardioidiniai mikrofonai. Jie „gaudo“ garsą iš scenos ir izoliuoja nepageidaujamus triukšmus sklindančius iš priešingos pusės. Šie vienakrypčiai mikrofonai taip pat beveik nėra jautrūs aidui.

Kainos ir kokybės sąsajos.

Kitas svarbus faktorius – gamintojo vardas ir kaina. Klaidinga manyti, kad žinomo gamintojo mikrofono kaina yra ženkliai didesnė už funkcionaliai analogiško, kito gamintojo mikrofono kainą vien todėl, kad tai yra „žinomas gamintojas“. Gamintojai tampa dideli ir garsūs ne dėl gražaus logotipo ar skambių reklaminių šūkių, o dėl per daug metų sukauptos patirties ir kokybiškų gaminių, bei pelnyto vartotojų pasitikėjimo (Vieni tokių prekinių ženklų: AKG ir Shure.). Tad didesnė kaina dažniausiai reiškia ir geresnę gaminio, šiuo atveju – mikrofono, garso, medžiagų ir surinkimo kokybę.

TRYS PAGRINDINĖS MIKROFONŲ TECHNINĖS CHARAKTERISTIKOS

Daviklio tipas: Kaip mikrofonas fiziškai perima garsą ir konvertuoja jį į elektrinė signalą?

Kryptingumas: Iš kur erdvėje mikrofonas „gaudo“ garsą?

Dažnių atsakas: mikrofono jautrumas dažnių intervale nuo žemiausių iki aukščiausių.

DAVIKLIŲ TIPAI

Dinaminis mikrofonas

dinaminis mikrofonas

Dinaminiame mikrofone dirba membrana, ritė ir magnetas. Balso ritė yra apsupta magnetinio lauko ir yra pritvirtinta prie membranos apatinės dalies. Balso ritės judesys magnetiniame lauke generuoja elektrinį signalą, atitinkantį „pagautą“ garsą. Dinaminių mikrofonų konstrukcija yra gana paprasta, todėl jie yra patikimi. Jie apdoroja didelį garso spaudimą ir yra atsparūs ekstremalioms temperatūroms bei drėgmei.

Kondensatorinis mikrofonas

kondensatorinis mikrofonas

Kondensatoriniai mikrofonai turi elektrostatinio krūvio membraną ir galinę plokštelę, kurie sudaro garsui jautrų kondensatorių. Kai diafragma juda nuo garso bangos, erdvė tarp membranos ir galinės plokštelės keičiasi keisdama ir kondensatoriaus talpą. Talpos kitimo metu, kuriamas elektrinis signalas. Visiems kondensatoriniams mikrofonams reikalingas maitinimas: phantom arba baterijų. Kondensatoriniai mikrofonai yra jautresni ir gali perduoti tolygesnį, labiau natūralų garsą, ypač aukštų dažnių.

Juostiniai mikrofonai

juostiniai mikrofonai

Juostiniai mikrofonai yra dinaminio tipo. Juose naudojama plona elektrai laidi juosta, esanti tarp magnetų polių. Juostiniai mikrofonai yra dvikrypčiai. Jie „gaudo“ garsą iš mikrofono priekio ir iš jo galo, bet ne iš šonų (90 laipsnių kampu).

KRYPTINGUMAS

Kardioidininis

kardiodinis

Kardioidinis mikrofonas jautriausias yra priekyje ir mažiausiai jautrus gale. Jis izoliuoja nuo nepageidaujamo aplinkos garso ir yra labiau atsparus aidui nei įvairiakrypčiai mikrofonai. Todėl kardioidiniai mikrofonai puikiai tinka garsioms scenoms.

Superkardioidinis

superkardiodinis

Superkardioidiniai mikrofonai garsą „nuima“ siauriau ir geriau izoliuoja nuo nepageidaujamų aplinkos garsų nei kardioidiniai mikrofonai. Taip pat jie tiesiogiai šiek tiek jautrūs ir gale. Todėl svarbu teisingai pastatyti monitorines kolonėles. Superkardioidiniai mikrofonai labiausiai tinkami, kai reikia įgarsinti vieną garso šaltinį garsioje aplinkoje. Jie labiausiai atsparūs aidui.

Įvairiakryptis

įvairiakryptis

Įvairiakrypčiai mikrofonai yra vienodai jautrūs visomis kryptimis, vadinasi „pagauna“ garsą iš visų pusių. Todėl dažniausiai tai yra prisegami (lavalier) mikrofonai. Įvairiakrypčių mikrofonų trūkumas yra tai, kad jie negali būti nukreipti nuo nepageidaujamų garso šaltinių ir pagrindinės garso sistemos, kurie gali sukelti aidą.

Dvikryptis

dvikryptis

Dvikrypčiai mikrofonai garsą nuima iš priekio ir iš galo, bet ne iš šonų (90 laipsnių kampu). Mikrofonai su šiuo kryptingumo modeliu dažniausiai būna juostiniai arba su didelėmis diafragmomis.

MIKROFONO DAŽNIŲ ATSAKAS

Tolygi dažnių juosta

tolygi

Visų garso dažnių (20 Hz – 20kHz) išvesties lygis yra toks pats. Tokie mikrofonai labiausiai tinkami tada, kai garsas turėtų būti pirminis – be pakitimų, švarus. Pavyzdžiui: garso įrašų studijoje.

Pritaikyta dažnių juosta

pritaikyta

Pritaikytas dažnių atsakas yra skirtas pagerinti garsui tam tikroje situacijoje. Pavyzdžiui, mikrofonas gali turėti piką 2-8 kHz diapazone, kad būtų sustiprinta gyvo vokalo raiška.

BEVIELIAI MIKROFONAI

Tradiciniai laidiniai mikrofonai konvertuoja garso signalą į elektrinį signalą, kuris į garso sistemą yra siunčiamas kabeliu. Gyvų pasirodymų metu, kai yra jungiama daug mikrofonų ir instrumentų, kabelių būna labai daug. Tai nėra patogu atlikėjams scenoje.

Bevielių mikrofonų sistemos konvertuoja garso signalą į radijo signalą, kurie iš siųstuvo keliauja oru į imtuvą ir į garso sitemą. Tokiu būdu ant scenos nebelieka daugelio kabelių. Atilikėjai nėra „pririšti“ ir gali laisvai judėti .

BEVIELĖS MIKROFONO SISTEMOS KOMPONENTAI

Siųstuvas

Mikrofonas

Imtuvas

SIŲSTUVŲ TIPAI

siustuvu tipai

MIKROFONŲ TIPAI

mikrofonu tipai

IMTUVAI

Imtuvai būna su viena ar dvejomis antenomis. Tipas, funkcijos ir signalo apdorojimo kokybė priklauso nuo visos bevielės sistemos ir jos kainos.

imtuvai

Šaltiniai:
www.akg.com/pro
https://www.neumann.com/
http://en-de.sennheiser.com/
www.shure.eu

2 thoughts on “Kaip išsirinkti mikrofoną?

  • Laimonas Staniulionis says:

   Sveiki, labai geras, kokybiškas ir patogus įrenginys filmuojant įrašyti garsui – ROLAND R-26. Pats tokį naudoju filmuodamas Garažo konkurso pasirodymus. Jo dviem stereo mikrofonais rašau salės garsą ir į jį pasiimu stereo „liniją“ iš garso operatoriaus. Vėliau abu takelius pasikoreguoju „Adobe Premiere“ programoje. Bandžiau daug skirtingų mikrofonų prie kameros, dar neradau geresnio negu šio garso įrašytuvo.

   http://www.tamsta.com/prekes/pro-audio/roland-r-26/

   Laimonas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *